محافظت از پوست دور چشم

یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 95 بازدید کننده گروه اخبار

بروز علائم پیری در اطراف چشم، در چهره افراد تاثیر زیادی دارد. دراین مطلب می خوانیم که چطور باید از پوست دور چشم محافظت کرد.

پوست اطراف چشم نارک تر و حساس تر از سایر نقاط بدن است و به همین دلیل ضروری است که از آن در برابر نور خورشید، سموم و عوامل دیگری که باعث بروز علائم پیری می شود، به خوبی محافظت کرد.

به شما در این مطلب نمی گوئیم که محصولات گران قیمت ضد پیری و مراقبت از پوست دور چشم تهیه کنید، گرچه معتقد هستیم فرمول بسیاری از این محصولات در مراقبت از پوست دور چشم واقعا موثر هستند. اما واقعیت دیگر این است که استفاده ااز کرم های دور چشم، ‌تنها راه مراقبت از پوست اطراف چشم نیست و ایده های زیادی وجود دارد که به شما در داشتن پوستی جوان تر و شاداب تر کمک می کند.

در ادامه مطلب با برخی از این روش ها آشنا می شویم:‌

آبرسانی، اولین قدم

پوست هیدراته، الاستیسیته یا کشش طبیعی خود را حفظ می کند و بنابراین کمتر دچار چین و چروک و خطوط می شود. هنگامی که پوست خشک می شود، خاصیت کششی خود را از دست می دهد و دچار چین و چروک می شود. پوست اطراف چشم نیز چون فاقد غدد چربی است که به حفظ رطوبت کمک می کند، بیشتر از نواحی دیگر در معرض خشکی و چروک قرار دارد. بنابراین مهم است که یک مرطوب کننده خوب داشه باشید که برای استفاده دور چشم مناسب باشد. از مواد طبیعی مثل خیار، ترکیب گلاب و روغن نارگیل، کره شی یا ژل آلوئه ورا هم می توانید برای آبرسانی پوست اطراف چشم بهره بگیرید.

ماساژ را فراموش نکنید

ماساژ پوست اطراف چشم به جلوگیری از بروز علائم پیری دراین ناحیه کمک زیادی می کند. ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد و به رفع کیسه های زیر چشم، حلقه های تیره و جلوگیری از بروز چین و چروک کمک می کند. به علاوه ماساژ پوست اطراف چشم، بک راهکار موثر برای تخلیه مایعات اضافی و کاهش تورم است.

البته باید بدانید که ماساژ پوست دور چشم، روش خاص خود را دارد. ابتدا انگشتان خود را به مرطوب کننده مناسب یا روغن آغشته کنید. سپس با نوک انگشت و به صورت ضربه ای، بسیار آرام به مدت دو تا سه دقیقه پوست اطراف چشم را ماساژ دهید. این عمل را هر شب پیش از خواب تکرار کنید.

خوب و کافی بخوابید

آثار نداشتن یک خواب کافی و با کیفیت شبانه، بلافاصله بر روی پوست اطراف چشم شما نمایان می شود. حلقه های تیره و پف زیر چشم از جمله این علائم هستند. بنابراین برای مراقبت از پوست اطراف چشم خود، سعی کنید عواملی که خواب شما را بر هم می زند از بین ببرید و استراحت کافی، شبانه به مدت حداقل 8 ساعت داشته باشید.

از تاثیر رژیم غذایی سالم غافل نشوید

تغذیه نقش مهمی در سلامت پوست دارد. مواد مغذی مانند انواع ویتامین A  ،  Cو  E و مواد معدنی مثل اسیدهای آمینه و اسید های چرب امگا 3 برای بازسازی و ترمیم سلول های پوستی بسیار مفید اند.

از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید

تابش نور خورشید موجب نازک شدن پوست، بروز لکه ها و چین و چروک و حتی سرطان پوست می شود بنابراین از پوست خود، به خصوص اطراف چشم در برابر نور خورشید باید محافظت کنید. در این راستا استفاده از کرم های ضد آفتاب به صورت روزانه و مرتب توصیه می شود.

با آرایش نخوابید

خوابیدن با آرایش در فرایند اکسیژن رسانی به پوست اختلال ایجاد می کند . آرایش پوست، به ویژه آرایش در ناحیه چشم، مثل انواع ریمل، خط چشم و سایه ها باعث تیره شدن پوست اطراف چشم و بروز چین و چروک می شود. بنابراین لازم است پیش از خواب، صوزت و اطراف چشم خود را با یک آرایش پاک کن مناسب پاک کنید. از روغن های گیاهی نارگیل، زیتون و بادام نیز می توانید برای پاک کردن آرایش استفاده کنید.

منبع بهداشت نیوز